Nieuwzględnienie w testamencie oznacza zupełne pominięcie w jego zapisach danej osoby. W przypadku rodziców może to być na przykład zapisanie majątku tylko jednemu spośród kilkorga dzieci lub oddanie spadku zupełnie innym osobom zamiast nich. Jednak warto wiedzieć, że w takich sytuacjach istnieją przepisy prawa, które służą ochronie interesów majątkowych najbliższych członków rodziny, w tym również dzieci. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość dochodzenia zachowku, który określany jest jako substytut spadku.
Jedną z części prawa cywilnego jest prawo rodzinne, które obejmuje sprawy związane z rozwodami, alimentami, podziałem spadków oraz darowiznami. Kwestie te często są trudne do rozstrzygnięcia i wymagają pomocy adwokata. Jednocześnie dotyczą życia osobistego i dotykają często trudnych emocji, dlatego wymagają wyważonych decyzji, które łatwiej podjąć prawnikowi niż którejkolwiek z zaangażowanych stron. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób sprawy rodzinne ujmowane są w przepisach prawa.
Postępowanie karne rozpoczynane jest wtedy, gdy popełniono czyn określany w prawie jako wykroczenie lub przestępstwo. Wprawdzie nikt z nas zapewne nie chciałby w takiej sprawie brać udziału, ale czasem może się tak zdarzyć, że zostaniemy wezwani na policję lub prokuraturę w charakterze podejrzanego czy świadka. Wtedy warto wiedzieć wcześniej, z czym może wiązać się postępowanie karne i w jaki sposób będzie przebiegało. To zmniejszy stres i pozwoli lepiej zorientować się w zaistniałej sytuacji.
Ustanie małżeństwa i orzeczenie rozwodu przez sąd nie jest jeszcze zakończeniem wszystkich spraw wspólnych, jakie dotyczą byłych współmałżonków. Jedną z istotnych kwestii, które wymagają rozwiązania, jest podział wspólnego majątku. Często postępowanie to okazuje się na tyle obszerne i skomplikowane, że wymaga osobnej rozprawy. Warto dowiedzieć się więcej, w jaki sposób ten podział jest przeprowadzany i w jakich sytuacjach sąd może orzec, że majątek nie zostanie podzielony po połowie dla każdej ze stron.
Podczas rozwodu istotne jest ustalenie wielu spraw, w tym tego kto i w jakim wymiarze opiekuje się wspólnymi dziećmi, a także w jaki sposób ma zostać podzielony wspólny majątek. Jedną z istotnych kwestii jest również obowiązek alimentacyjny, który zazwyczaj kojarzy się z płatnościami na wspólne małoletnie dzieci, ale nie wszyscy są świadomi tego, że może dotyczyć również samego współmałżonka i to niezależnie od tego, czy w małżeństwie były dzieci, czy też nie.

Większość osób w swoim życiu chociaż raz musi skorzystać z pomocy adwokata. Ważne jest, by wybrany adwokat był zaangażowany w naszą sprawę, dyspozycyjny wtedy, gdy tego potrzebujemy i posiadał niezbędne doświadczenie. Powinien wyróżniać go profesjonalizm i indywidualne podejście do klienta. Ale właściwie w jakich sytuacjach istnieje potrzeba, by skorzystać z usług adwokata? I czy można znaleźć adwokata, który posługuje się innym językiem niż polski?

Upadłość konsumencka jest pojęciem stosunkowo nowym, wprowadzonym do polskiego prawodawstwa w 2009 roku, dlatego wciąż powstają przepisy ustalające bądź korygujące związane z nią regulacje. Warto, chociażby wspomnieć, że 24 marca 2020 roku w życie weszła Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy — Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona przede wszystkim liberalizację przesłanek, które są związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, a także uprościła przebieg całego procesu. Nie dziwi zatem fakt, że wiedza na temat upadłości konsumenckiej – co oznacza, kogo dotyczy, jakie są jej konsekwencje i jak ją ogłaszać – nie jest zbyt powszechna.