Jedną z części prawa cywilnego jest prawo rodzinne, które obejmuje sprawy związane z rozwodami, alimentami, podziałem spadków oraz darowiznami. Kwestie te często są trudne do rozstrzygnięcia i wymagają pomocy adwokata. Jednocześnie dotyczą życia osobistego i dotykają często trudnych emocji, dlatego wymagają wyważonych decyzji, które łatwiej podjąć prawnikowi niż którejkolwiek z zaangażowanych stron. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób sprawy rodzinne ujmowane są w przepisach prawa.
Uniwersalne zasady prawa rodzinnego
Konkretne rozstrzygnięcia prawne zależą od indywidualnej sprawy i związanych z nią okoliczności, jednak prawo rodzinne ma kilka uniwersalnych zasad, którymi kieruje się jako głównymi wytycznymi. Są to:
- Dobro dziecka – chodzi w niej o określenie praw dziecka i tego co robić, by miało zapewnione odpowiednie warunki życia oraz rozwoju. Rozstrzygnięcia konkretnych spraw rodzinnych powinny uwzględniać dobro dziecka jako najważniejszą wytyczną w swoich decyzjach.
- Ochrona rodziny – istotne jest tu chronienie tej podstawowej komórki społecznej, a także dbanie o jej dobro podczas rozsądzania jakichkolwiek sporów wiążących się z prawem rodzinnym.
- Uniezależnienie stosunków rodzinnych od obcych im stosunków majątkowych – co oznacza, że znów jak w poprzedniej zasadzie priorytetem jest dobro rodziny, nawet jeśli w grę wchodzą kwestie majątkowe. Chodzi tu o to, że najważniejsze znaczenie ma rodzina, ponieważ tworzy więzy między obojgiem rodziców oraz rodzicami i dziećmi niezależnie od tego, jaki jest jej status majątkowy.
Rozstrzyganie spraw rodzinnych
Sprawy rodzinne, takie jak rozwody i obowiązek alimentacyjny, a także spadki oraz darowizny dla spokrewnionych osób, mogą wiązać się z wieloma niejasnościami i nieraz wymagają pomocy prawnika. Ważne, by była to osoba nie tylko kompetentna w zagadnieniach związanych ze swoim zawodem, ale także podchodząca z dużą delikatnością i wyważeniem do tych kwestii dotykających często życia prywatnego. Istotne również, by adwokat zajmujący się tą tematyką prowadził sprawy w sposób jak najmniej dotkliwy dla swojego klienta, a jednocześnie nie omijając tych wszystkich elementów, które będą ważne dla rzetelnego rozstrzygnięcia danej kwestii przez sąd.